Jak se (NE)chovat v horkých dnech

Uberte tempo, hlídejte si přísun tekutin, vyhýbejte se přímému slunci, používejte ochranu pokožky a hlavy. Přečtěte si konkrétní rady doporučované odborníky.


Léto nám přináší spoustu radostí, ale také vyžaduje větší ostražitost, co se ochrany zdraví týče. Proto jsme pro Vás připravili pár tipů pro tyto horké dny, které když dodržíte, tak si léto užijete se vším všudy. 

Voda a pitný režim

Nedoporučujeme – chlazené, ani perlivé nápoje.
Studený nápoj prudce ochladí náš organismus, který má tendenci dorovnat teplotu zpět. Tím dochází k dalšímu uvolnění tepla a nadměrnému pocení. Perlivé nápoje rovněž doporučujeme vynechat, rozhazují poměry minerálů v našem těle, tím dochází k překyselení organismu, což umocňuje problém nateklých končetin. Pokud se chceme vyvarovat oteklým kotníkům nebo si situaci ještě nezhoršovat, pak doporučujeme čistou neperlivou vodu a průběžné doplňování minerálů. Dobré je rovněž odpočívat s nohoma podepřenýma tak, aby byly kotníky výš, než kyčle.

 

Rozhodně doporučujeme – pitný režim složený převážně z čisté neperlivé vody.
Množství pro zdravého jedince je 0,4 až 0,5 litru na 10 kg váhy. Osoby např. s Diabetes, nebo léčící se na vysoký tlak, či s jiným zdravotním problémem, by se měli poradit se svým ošetřujícím lékařem. Optimální množství vypité najednou by nemělo přesáhnout 2dcl. Ideální je průběžně usrkávat. Naše doporučení je vypít až 2/3 z denního množství do 13 hodiny. Proto nosíme vodu s sebou. Platí pravidlo, že PET láhve nenecháváme na slunci, ani v rozehřátém autě. Raději doporučujeme láhve, které jsou teplotně stabilní a nedochází k uvolňování chemických látek do obsahu nádoby.

Voda také může být ochucena šťávou vymačkanou z citrónu, nebo si můžeme do konvičky vložit pár lístečků máty, kousky jahod.

 

Kofein – v případě, že trpíte na vysoký tlak krve nebo např. arytmii, nedoporučuje se v teplém počasí používat nápoje s obsahem kofeinu. Proto si raději vybírejte kávu bez kofeinu. Kolám a zeleným čajům se raději vyhněte.

 

Alkohol – pozor na něj!!! V parných dnech se vyplatí konzumaci alkoholu omezit. Výhodnou alternativou mohou být nealko Mojito a nealkoholické pivo.

Potraviny

Co rozhodně NEdoporučujeme 
Pikantní pokrmy nejsou v teplých dnech vhodné. Dokážou zvednout tělesnou teplotu, což by opět mohlo pozlobit osoby trpící zdravotním problémem.
Rovněž se vyhýbejte potravinám, které by se mohli snadno zkazit (majonézy, atd.)

Co jíst v horku
V letním období je vhodné zaměřit se na lehké saláty. Zeleninové polévky. Jogurtové dressingy. V průběhu dne konzumovat dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, které jsou zdrojem vitamínů, minerálůa také vody. Obzvláště je pak vhodné tropické ovoce, které ochlazuje.


Náš tip - Meloun
Chutná, osvěží, je zdrojem důležitých živin…
Meloun je tvořen zhruba z 90% z vody a z 3-12% cukry (fruktóza), dle druhu. Proto je velmi vhodný v parném počasí, jako skvělá svačinka, která doplní i část tekutin a minerálů.
Doporučujeme krájet meloun keramickým nožem na malé kousky a ty pak vychladit pro pozdější podávání. Pokud se chceme osvěžit, můžeme kousek melounu rozmixovat s čistou neperlivou vodou a přidat kousek máty. Získáme tak lahodný osvěžující nápoj.

Fyzická aktivita

Nepřeceňujte se!
V parném počasí s fyzickou aktivitou opatrně. Pokud je to možné, naplánujte si fyzicky náročnou práci nebo trénink brzy ráno, kdy jsou teploty nízké, vzduch chladný. Sledujte svou tepovou frekvencia zátěž přidávejte postupně. Během aktivit si hlídejte pitný režim! Zde jsou vhodnými pomocníky i iontové nápoje.

 

V odpoledních hodinách doporučujeme procházku v lese, nejlépe podél potůčku.

Pokud jsou Vaše fyzické aktivity na přímém slunci, dbejte na kvalitní krémy s vysokým ochranným faktorem. Doporučujeme využívat raději takové, které nejsou vyrobeny z minerálních olejů (čili z ropy). Předejdete tzv. „slunečním alergiím“, které jsou v této kombinaci více než časté. Pokrývka hlavy a častější přestávky přijdou také vhod.

Pozor na úžeh i úpal

Úpal

Reakce našeho organismu na přehřátí, kdy selhává termoregulace. Stává se to nejčastěji v přehřátém automobilu bez klimatizace, v teplém či špatně větraném prostoru. Mezi nejčastější projevy úpalu patří nevolnost a pocity na zvracení, bolesti hlavy, teploty, zrychlený tep, těžké dýchání. Lékaři doporučují jako první pomoc přesunout postiženého do lépe větraného a chlazeného prostoru, např. s klimatizací, uvolnit oděv. Ovlažovat a podávat po troškách nejlépe rehydratační roztok bohatý na minerály. V případě, že si nejsme jisti, nebo se stav zhoršuje, vyhledat lékařskou pomoc.

 

Úžeh 
Jedná se o závažnější problém, než je výše zmíněný úpal. K úžehu dochází v souvislosti s přímým slunečním zářením, kdy je pokožka zasažena slunečními paprsky a může dojít i k podráždění mozku a mozkových blan. Symptomy jsou obdobné jako u úpalu, pouze nástup nemusí být tak rychlý. Také často dochází i k zarudnutí pokožky vlivem slunečního záření. Co tedy odborníci doporučují: v případě první pomoci jednáme obdobě jako u úpalu, navíc zklidňujeme podrážděnou pokožku přípravky s Panthenolem nebo Aloe Vera.

Prevence je víc než první pomoc

Pokud se Vám toto tvrzení zdá troufalé, věřte, že pokud budeme problémům předcházet, pak na první pomoc ani nedojde.

 

V parných dnech noste s sebou pokrývku hlavy. Pijte dostatek tekutin. Hlídejte si své fyzické aktivity a nepřeceňujte se. Zdržujte se pokud možno ve stínu, klimatizovaných prostorách a vyhýbejte se přímému slunečnímu záření. Noste volné oblečení. V případě, že jste kardiak, pohybujte se v blízkosti lidí a noste s sebou mobilní telefon pro případ přivolání pomoci.

 

Obzvláště obezřetní by měli být starší lidé, osoby jakkoli oslabené či nemocné, těhotné ženy a malé děti. Nezapomínejme také na domácí zvířata.

 

 

Konzultace s výživovým poradcem

Více informací

 

 

Další články magazínu

Magazín o hubnutí, zdravém životním stylu, zdraví a prevenci. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám poradíme. Také se můžete objednat na rozbor jídelníčku s osobní konzultaci.

Zkušenosti, rady a návody ...
#
Nepodceňujte nedostatek hořčíku! Zažili jste někdy noční křeče ve svalech? Ne, buďte rádi… Pokud ano, s největší pravděpodobností trpíte nedostatkem hořčíku.…
#
Koukáte často do počítače? Obrázek monitoru ovlivňuje náš den i náladu... Motivujte se, inspirujte se, relaxujte, zpříjemněte si chvíle koukání do monitoru na…
#
Zajímá Vás které potraviny Vám pomůžou lépe zvládat chladné počasí? Obrázkové tipy pro Vás!
#
Primář Erben: Farmaceutické firmy a lékaři vás vodí za nos, civilizačním chorobám se dá předejít
#
Stalo se Vám, že po některém jídle jste byli plní energie a po jiném byste si nejraději lehli? Vše, co vložíme do úst, musí projít skrze naše zažívací ústrojí,…
#
Záznam vysílání DVTV s viroložkou Hanou Zelenou nejen o Koronaviru
#
Colostrum, kolostrum nebo mlezivo je geniálním produktem přírody. Tento sekret mléčné žlázy vzniká před porodem a je základním faktorem u savců, který ovlivňuje…
#
Pokud Vás nikdo nekritizuje, pak to teprve přijde. Kritici nám prokazují tu nejlepší službu. Zocelují nás!
#
Hledáte vhodný cvik ke svému věku či zdravotnímu omezení? Inspirujte se instruktážními videi, kde se naučíte, jak můžete vytvářet pohyb či zpevnit svaly.…
#
Čas od času udělá každý drobnou dietní chybičku. Chcete vědět, jak hřešit tak, aby tyto drobné chybičky neovlivnily Vaše výsledky? Je to jednoduché, když se…
#
Ve školách si děti opět mohou koupit např. bagetu. Někdo vyhlášku uvítal, jiný odsoudil. My jsme však přesvědčeni, že vše začíná výchovou a vedením ke zdravému…
#
Pravidla zdravého hubnutí jsou velmi aktuální témata dnešní doby. Proto se v tomto článku budeme zabývat tím, co hubnutí přináší, ale jakých chyb se lidé při…
#
Nedostatek vlákniny ve stravě a špatné stravovací návyky jsou jedním z faktorů zvyšujících riziko vzniku rakoviny.
#
Zhubněte svaly, tuky si nechte na horší časy… Prověřené rady, které Vás zaručeně dovedou k jo-jo efektu. Vybral jsem 7 nejlepších rad jak zhubnout a opět…
#
Rostlina používaná k léčení již tisíce let. Za napoleonských válek využívaná k hojení ran. V době našich babiček používaná k prevenci rakoviny a na léčbu…
#
Kdo by neměl rád sezónu grilování? Proto jsme pro Vás připravili pár tipů a receptů, které by Vám mohly přijít vhod.
#
Máte rádi kávu? Kolik šálků za den vypijete? Je pro nás prospěšná nebo nám škodí? Kde ještě se můžeme setkat s kofeinem a jaké má účinky na lidské zdraví?
#
Rovnováha mezi kyselinami a zásadami = klíč ke zdraví Acidobazická rovnováha vyjadřuje poměr mezi kyselinami a zásaditými minerály v našem organismu. Udává se v…
#
Vybrali jsme pro Vás 5 tipů, jak v letním období zhubnout. Dozvíte se jak zvládnout dovolenou, grilování, návštěvy, co jíst v létě a nepřibrat.

Mohlo by Vás zajímat

Zdravé recepty
Přemýšlíte, čím si potřít domácí křupavé pečivo? Zkuste naše domácí bazalkovo-olivové pesto. Bazalka je považovaná za chutné a výrazné koření. Působí proti…
Výzva pro milovníky melounu. Zužitkujte meloun na maximum.
Vitamínová bomba, která zasytí. Navíc plody ostružin obsahují vysokou hladinu bioflavonoidů, které mají velký antioxidační účinek. Antioxidanty jsou důležité…

Akce

Příběh