Je libo jo-jo efekt? 7 tipů čemu se vyvarovat, aby se kila nevracela.

(z deníčku věčného dietáře)

 

Zhubněte svaly, tuky si nechte na horší časy…

Prověřené rady, které Vás zaručeně dovedou k jo-jo efektu. Vybral jsem 7 nejlepších rad jak zhubnout a opět přibrat. Pokud se radami budete řídit, počítejte s tím, že úbytek váhy se pravděpodobně projeví nejvíce ztrátou svalové hmoty. Pravděpodobně budete zažívat pocity vyčerpanosti, únavu, možná budete i podrážděni a rozhodně Vás to dlouho bavit nebudete. Pak už se stačí vymluvit na to, že nemáte silnou vůli, že Vás to nebaví, že na to nemáte čas, apod. 

 

Tip č. 1 - Nejíst po 17 hodině

Tento způsob hubnutí je velmi oblíbený. Mnoho lidí o něm rádo mluví. Téměř každý ho zkusil, ale málokdo vydržel delší dobu než týden.  Není se čemu divit. Pokud Váš den začíná ranním budíčkem v šest hodin a Vy do třiceti minut snídáte, pak pravděpodobně svačíte okolo deváté. V poledne se nemůžete dočkat oběda a už se obáváte toho, že si dáte rychlou svačinu na odchodu z práce a doma se ošidíte dřívější večeří, která bude Vaším posledním jídlem. A co pak? První dvě hodiny zvládáte celkem dobře, okolo osmé si říkáte: „ To vydržím, raději se napiju vody“. Do postele si lehnete s pocitem „musím to zaspat“. Přemýšlíte nad tím, zda si dát ještě jednu sklenku vody, ale co když se zase budu večer budit kvůli WC? O hodinu později konečně usínáte. Ale ráno se probouzíte hladoví. Dáte si snídani, která Vás zasytí na mnohem kratší dobu než předchozí den a už se těšíte na svačinu, která je taky hladová. Stručně a krátce řečeno, vyrobili jste si v předešlém dni deficit, který bude každým dnem narůstat. Váš hnací motor bude hmotnost, kterou chcete zhubnout. Brzdit Vás však bude hlad, který budete zažívat hlavně v noci. Kontrola lednice se brzy vymstí a Vy můžete konečně prohlásit, že tato forma hubnutí není pro Vás. Nevadí, máme tady jiný způsob, který jste odhodlaní zkusit.

 

Tip č. 2 - Jíst pouze maso, vejce, masné a mléčné výrobky

Hm, to se mám. První den mého hubnutí opět začíná. Připravil jsem si vaječinu se slaninou. Ta se přece může, je to masný výrobek. Žádné špatné svědomí. Na svačinu si připravím šunku nebo salám a sýr. Pro jistotu to vše zapiji mlékem. K obědu mám připravené kuřecí maso. Vzhledem k tomu, že nemám přílohu, dám si raději větší porci, alespoň 300 až 400 gramů. Mám zhruba hodinu po obědě a cítím se nějak těžce. Nevadí, když chci zhubnout, musím něco vydržet. Odpoledne si dám raději něco lehčího. Takový smetanový jogurt mi určitě uklidní trávení. Je podvečer a já se cítím nic moc, večer si dám pouze rybu a jdu spát. Už se těším na zítra, až si dám zase vaječinu se slaninou. Je noc a já se budím, pálí mě žáha a převaluji se ze strany na stranu. Sotva usnu, zvoní budík. Kouknu do zrcadla, jestli má cenu jít v takovém stavu do práce. Jó a ta vejce nechám raději na jindy, dnes mi opravdu není dobře na to, abych držel dietu a jedl pouze maso.

 

Tip č. 3 - Jíst 2 x denně také znamená ušetřit

Vzhledem k tomu, že posledních pár dní jsem se trápil a nutil jíst aspoň pětkrát denně, teď si potřebuji oddechnou. Zkusím se pořádně najíst ráno, vždyť snídaně je základ dne. Dám si kopu zeleniny, alespoň tři kusy pečiva, sýry, salám. Protože se ještě nemůžu podívat na maso, zkusím dietní salám nebo dietní párky, stejně je to samá mouka, tak tím nic nezkazím.  Uf, snídaně byla vydatná, teď ještě něco zdravého. Takové jablko bude určitě to nejlepší, jak zakončit snídani.  Odpoledne není čas na jídlo, naštěstí byla snídaně velmi vydatná. Raději to doženu večeří. Připravím si rýži, kterou mám rád rozvařenou. Nemusím se pak obtěžovat kousáním, když k tomu přidám hrášek s mrkví, tak to bude prima. Aby to nebylo jen o rýži, přidám si plátek vepřového. Protože by mi to nešlo suché polknout a zelenina se v lednici nenajde, tak si udělám jednoduchou omáčku, kterou zvládne každý. Trocha mouky, šťáva, koření a už se večeří. Půl sáčku rýže ještě zbylo, tak to nebudu vyhazovat a raději to dojím. Stejně jsem jedl pouze dvakrát, tak to určitě nebude vadit.  Po pár dnech zjišťuji, že váha vůbec nešla dolů, spíš naopak. Kde se stala chyba? Vždyť jím jen 2 porce denně!!!

 

Tip č. 4 - Vynechávat snídaně se opravdu vyplácí

Po předchozích nezdarech zkusím vynechat snídani. Stejně jsem unavený  a jsem rád, že se vůbec dostanu z postele, jak bych měl ještě stíhat přípravu snídaně?!!! V práci si dám kafe, ať se trochu nakopnu a můžu fungovat. Aby mi to lépe chutnalo, zajdu po cestě do pekárny a koupím si dva koblížky. Měli akci, tak jsem koupil čtyři za cenu dvou. Nechám si je na zítra. U kávičky pojídám první koblížek, moc mi chutná, tak si dám i druhý. Po chvíli přemýšlení si říkám, že zítra už ty dnešní koblížky nebudou nic moc, tak je raději sním dnes. Byli výborné a hubnutí může počkat na zítra.

 

Tip č. 5 - Bezhlavě sportovat a přitom neřešit stravu

Už jsem vyzkoušel všechny možnosti a stále jsem nic nezhubnul! Už vím, čím to je! Musím zařadit více sportu. Jak ale začít? V prvé řadě musím koupit tenisky. Nemůžu přece jít ven v těch starých. Nové tenisky stály balík, ale když to musí být. K tomu jsem přikoupil i nové sportovní oblečení a teď můžu jít běhat. Raději půjdu večer, ať mě nikdo nevidí. Musel bych pak vysvětlovat, proč chodím běhat a asi bych se styděl, že je to kvůli hubnutí. Vzhledem k tomu, že večer není dobré jít někam na lesní cestu, abych tam někde neupadl nebo mě někdo nepřepadl, půjdu raději běhat kolem sídliště, kde večer stejně nikdo není. Super, první večerní běh je za mnou. Ráno se zvážím. Váha se ani nepohnula, večer půjdu běhat, to bude dobrý. Pro jistotu si dám kolem pasu a přes stehna igelit, to určitě hubnutí urychlí. Běh byl velmi náročný, už dlouho jsem se tak nezpotil. Teď bude potřeba doplnit tekutiny, nejlepší bude nějaký nápoj pro sportovce, po dlouhém hledání jsem zjistil, že mám doma pouze pivo. Nevadí, doplním vitamíny a energii, večer už stejně nikam nejedu a bude se mi alespoň lépe spát. Takto se situace opakuje den co den. Po měsíci běhání zažívám opět zklamání, tak dlouho jsem to vydržel a má váha klesla z devadesátiosmi kil pouze o tři kila. Asi se na to vyprdnu, to mi za to nestojí, tři kila a bolavé koleno z betonových chodníků!!! To si tu váhu raději nechám.

 

Tip č. 6 - Jíst pouze zeleninu a ovoce

Uplynulo pár týdnů a koleno stále bolí. Lékař jasně říkal, musíte zhubnout! Ale jak? Vše jsem zkusil a nic nefunguje!!! Kolegyně v práci je štíhlá, zeptám se co jí a zkusím to taky. Hm, zjišťuji, že kolegyně je vegan. To slovo slyším prvně. Sice jsem si všiml, že nejí maso, pořád vytahuje nějaké misky, chodí do zdravé výživy, ale nějak jsem tomu nedával váhu. No nic, zkusím to taky. Začnu tím, že budu jíst pouze ovoce a zeleninu. Sice mě upozornila, že musím zařadit i nějaké to tofu, cyzrnu, ale to jsem nikdy nezkoušel, tak s tím raději počkám. Ráno si dám pět jablek, jím je postupně. No, to není špatný. Dopoledne banán, který už mě ani nezasytí. Když vydržím aspoň dva dny, tak se to určitě spraví. Co si dám na oběd? Napadlo mě nastrouhat jablka a mrkev. Výborné, trochu to vylepším medem, ten určitě nebude vadit. Když dojídám poslední sousto, tak mě napadá, že na večeři si udělám fazole. Přece jen je trochu zahustím, trochou mouky. Ta je přece taky rostlinná, takže to bude jistě v pořádku. Večeře mi chutnala, hlad nebyl a už se těším na zítra. Abych nejedl fazole každý den, udělám si tentokrát hrách.  Uplynul týden a zelenina už mi leze krkem. To se nebavím o té ostudě, když mi luštěniny začaly od třetího dne způsobovat plynatost. Nic, další pokus, který vzdávám. Ovoce a zelenina nejsou pro mě. Vracím se zpět na guláš a nějak to dopadne.

 

Tip č. 7 - Zařadit prášky na hubnutí

Situace je vážná, koleno stále bolí, váha stoupá a verdikt lékaře je jasný. Zhubnout, jinak Vám ani operace kloubu nepomůže, protože to máte přetížené od nadváhy! Budu si muset objednat nějaké prášky. Vyhledal jsem pár favoritů a vyberu si jednoho. Hmm, tady jsou moc pěkné fotky, výrobce dokonce slibuje, že pokud nezhubnu za jeden měsíc dvanáct kilo, tak mi vrátí peníze. Tak to musím zkusit, tady nic neriskuju. Po týdnu moje peněženka opravdu zhubla dvanáct kil. Má váha zůstala však stejná! Jsem naštvaný, chci vrátit peníze.  Prodejce se hájí tím, že jsem nedodržel postup hubnutí, a proto mi reklamaci nemohou uznat. Zažívám další zklamání. Smiřuji se s tím, že už nikdy nezhubnu, jelikož jsem vyčerpal všechny možnosti.

 

Závěr

Zdá se Vám tento příběh povědomý, našli jste tam kousek sebe?

Pokud Vás nebaví stále vymýšlet omluvy a výmluvy proč se Vám nedaří hubnout, nebo že chcete začít až od příštího týdne, zkuste si raději najít dobrý motiv. Důvod proč doopravdy chcete zhubnout a běžte se raději poradit tam, kde problematice zdravého hubnutí rozumí . 

 

Autor: Jiří Gavar

 

Konzultace s výživovým poradcem

Více informací

 

 

Další články magazínu

Magazín o hubnutí, zdravém životním stylu, zdraví a prevenci. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám poradíme. Také se můžete objednat na rozbor jídelníčku s osobní konzultaci.

Zkušenosti, rady a návody ...
#
Frekvence a energie slabého magnetického pole získána podržením senzoru rukou se porovnává s rezonančními spektry standardního vyzařování chorob a souboru…
#
Nepodceňujte nedostatek hořčíku! Zažili jste někdy noční křeče ve svalech? Ne, buďte rádi… Pokud ano, s největší pravděpodobností trpíte nedostatkem hořčíku.…
#
Koukáte často do počítače? Obrázek monitoru ovlivňuje náš den i náladu... Motivujte se, inspirujte se, relaxujte, zpříjemněte si chvíle koukání do monitoru na…
#
Zajímá Vás které potraviny Vám pomůžou lépe zvládat chladné počasí? Obrázkové tipy pro Vás!
#
Primář Erben: Farmaceutické firmy a lékaři vás vodí za nos, civilizačním chorobám se dá předejít
#
Stalo se Vám, že po některém jídle jste byli plní energie a po jiném byste si nejraději lehli? Vše, co vložíme do úst, musí projít skrze naše zažívací ústrojí,…
#
Záznam vysílání DVTV s viroložkou Hanou Zelenou nejen o Koronaviru
#
Colostrum, kolostrum nebo mlezivo je geniálním produktem přírody. Tento sekret mléčné žlázy vzniká před porodem a je základním faktorem u savců, který ovlivňuje…
#
Pokud Vás nikdo nekritizuje, pak to teprve přijde. Kritici nám prokazují tu nejlepší službu. Zocelují nás!
#
Hledáte vhodný cvik ke svému věku či zdravotnímu omezení? Inspirujte se instruktážními videi, kde se naučíte, jak můžete vytvářet pohyb či zpevnit svaly.…
#
Čas od času udělá každý drobnou dietní chybičku. Chcete vědět, jak hřešit tak, aby tyto drobné chybičky neovlivnily Vaše výsledky? Je to jednoduché, když se…
#
Ve školách si děti opět mohou koupit např. bagetu. Někdo vyhlášku uvítal, jiný odsoudil. My jsme však přesvědčeni, že vše začíná výchovou a vedením ke zdravému…
#
Pravidla zdravého hubnutí jsou velmi aktuální témata dnešní doby. Proto se v tomto článku budeme zabývat tím, co hubnutí přináší, ale jakých chyb se lidé při…
#
Nedostatek vlákniny ve stravě a špatné stravovací návyky jsou jedním z faktorů zvyšujících riziko vzniku rakoviny.
#
Zhubněte svaly, tuky si nechte na horší časy… Prověřené rady, které Vás zaručeně dovedou k jo-jo efektu. Vybral jsem 7 nejlepších rad jak zhubnout a opět…
#
Rostlina používaná k léčení již tisíce let. Za napoleonských válek využívaná k hojení ran. V době našich babiček používaná k prevenci rakoviny a na léčbu…
#
Kdo by neměl rád sezónu grilování? Proto jsme pro Vás připravili pár tipů a receptů, které by Vám mohly přijít vhod.
#
Máte rádi kávu? Kolik šálků za den vypijete? Je pro nás prospěšná nebo nám škodí? Kde ještě se můžeme setkat s kofeinem a jaké má účinky na lidské zdraví?

Mohlo by Vás zajímat

Zdravé recepty
Další z lososích receptů je tu pro Vás na hubnutí nebo v režimu regenerace.
Medvědí česnek je známý svými detoxikačními účinky. Je výtečným pomocníkem v kuchyni, nejen při přípravě masa. Látky v česneku medvědím podporují trávení,…
Překvapte partnera dietním, ale chutným kuřetem. Kuře s chřestem v alobalu Vám zabere pár minut. Doporučujeme i při hubnutí.

Akce

Příběh