Káva - lék či droga užívaná (nejen) při hubnutí?

Máte rádi kávu? Kolik šálků za den vypijete? Je pro nás prospěšná nebo nám škodí?

Kde ještě se můžeme setkat s kofeinem a jaké má účinky na lidské zdraví?

Historie kávy

Říká se, že kávu znali již v době kamenné. V dávných dobách lidé žvýkali lístky či plody určitých rostlin, které stimulovaly pozornost, povzbuzovaly je a vedly k vyšším výkonům.

Dnes již lístky nežvýkáme, ale připravujeme si „lahodný nápoj“. Setkat se můžeme nejčastěji s kávou Arabica a Robusta. Arabica je dražší, kvalitnější a obsahuje méně kofeinu. Možné jsou také kombinace obou zmíněných.

Káva jako symbol relaxu - pauza na kávu

V dnešní uspěchané době je káva jakýmsi symbolem klidu. Někteří lidé se nedokáží zastavit a potřebují k tomu berličku. Kvalitní káva má díky kofeinu, který obsahuje, řadu účinků na lidský organismus. Mezi nejznámější patří stimulační účinek. Poslední dobou je velmi diskutovaná kombinace kávy s mlékem, která podle odborníků negativně ovlivňuje trávení a způsobuje bolesti zad. 

Pokud pijete jeden šálek čisté kávy za den, který Vám pomáhá takzvaně vypnout a nadechnout, tak si ji klidně dejte. Rozhodně větším zlem by byl stres z odepřené kávy. Co však rozhodně nedoporučujeme je kombinaci kávy s cigaretou nebo zákusek ke kávě. V obou případech neprospějete svým cévám, ani srdci.

Kompenzace překyselení vlivem kávy

Za každou kávu zařaďte sklenici čisté neperlivé vody a doplňte minerály. Snížíte tak riziko vzniku osteoporózy a eliminujete skryté překyselení organismu.

Kofein v kávě – nejpopulárnější psychotropní látka na světě

Kofein funguje v lidském těle jako stimulant centrální nervové soustavy.

Výhodou je, že dočasně potlačuje únavu a nabuzuje. Kofein působí také diureticky, což vede k vylučování vody, proto je vhodné šálek kávy doplnit sklenicí čisté vody.

Kofein je obsažen v kávě, čaji, limonádách, energetických nápojích, kakaových bobech, atd.

Nejvyšší podíl kofeinu obsahují hlavně listnaté rostliny, které se jim brání před hmyzem. Rostlinám poslouží jako přírodní pesticid, např. 1-2% jsou již pro plže smrtelným nervovým jedem. Již naše babičky vylévali „lógr“ do květináčů. Smrtelná dávka kofeinu pro člověka je při orálním užití 150 mg/kg. Pro 100 kg vážícího člověka to znamená kofeinovou dávku 15 g, což odpovídá dvacetipěti litrům kávy.

Kofein se vstřebává z kávy již po několika minutách. Z čaje to trvá déle a to až 40 minut od vypití.

Čaj je tedy zdravější. Vyloučení trvá cca 5 až 6 hodin po požití. Po alkoholovém dýchánku rozhodně nedoporučujeme pití kávy, ale doplnění tekutin, nejlépe čistou vodu.

Kofein jako mozkový stimulant

Kofein patří do skupiny tzv. mozkových stimulantů. Stimuluje činnost mozku k vyššímu výkonu, zlepšuje paměť a výkon. Nevýhodou může být stimulace, když máme tzv. špatnou náladu. V takových případech se lépe osvědčují mozkové harmonizátory. Ty upravují činnost mozku, snižují únavu, úzkost, zlepšují náladu, snižují duševní únavu, zlepšují paměť, pozornost i soustředění. Mezi nejznámější mozkový harmonizátor patří L-THÉANIN ze zeleného čaje.

Obsah kofeinu

 • Káva - arabica (80-130 mg)
 • Káva - robusta (140-200 mg)
 • Expresso lungo (150 mg)
 • Expresso kapsle (55-65 mg)
 • Melta
 • Caro
 • Instantní káva (65–90mg)
 • Káva z obilovin
 • Káva bez kofeinu (2-12 mg)
 • Černý čaj obecně (40-120 mg)
 • Zelený čaj 200 ml (15-75 mg)
 • Ledový čaj (30 mg)
 • Colové nápoje 300 ml (30-38 mg) / pijí to i děti!!!
 • Kakao 100g (13 mg)
 • Hořká čokoláda 100g (10 mg)
 • Kofola 500 ml (75 mg)
 • Red Bull 100 ml (32 mg)
 • Kamikaze 275 ml (70 mg)

*Orientační hodnoty kofeinu na šálek nebo porci.

Vliv na zdraví

Rezistence na kofein – pravidelným užíváním kofeinových přípravků může vzniknout tzv. rezistence a hrozí i vznik závislosti.

Kofein zrychluje tep, rozšiřuje tepny a stimuluje oběhový systém. Také uvolňuje hladké svalstvo, což se uplatní při vyprazdňování.  Negativním projevem bývá zrychlení srdeční činnosti či bolest žaludku z důvodu překyselení. Proto se nedoporučuje u lidí s pálením žáhy a u tzv. „vředařů“ (vředy na žaludku a dvanáctníku). Při spotřebě pět a více šálků kávy za den vzniká riziko výskytu onemocnění srdce a cév, v krajním případě hrozí i infarkt. Pití kávy ve stresu se nedoporučuje pro své negativní účinky na oběhovou soustavu.

 

Káva silně zatěžuje endokrinní systém. Kofein zbavuje účinku vitamín B1 (thiamin) a inositol a má močopudné účinky, které mohou z organismu odplavovat draslík a zinek a zabraňovat řádné asimilaci vápníku a železa!

 

Epileptici, by měli konzumaci kávy diskutovat se svým ošetřujícím lékařem, mohlo by dojít ke snížení účinků některých léků. Osoby trpící vysokým tlakem, srdečním onemocněním, či s poruchou ledvin by rovněž měli konzumaci kávy konzultovat se svým lékařem.

Odbourávání tuku a kofeinový dluh

Tím, že kofein stresuje tělo působením na receptory nervového systému, dochází k dočasnému zvýšení metabolismu a odbourávání tuků. Tento účinek je však dočasný a již po několika dnech užívání kofeinu díky adaptaci receptorů vyprchá. Po vysazení kofeinu se musí splácet stejnou nebo delší dobou dluh, který užíváním kofeinu vznikl. Projevuje se opětným zvýšením únavy, přejídáním a zpomalením metabolismu.

Káva a osteoporóza

Kofein ovlivňuje metabolismus vápníku v těle tím, že zvyšuje jeho vylučování. Káva se tedy chová kyselinotvorně, což vede k překyselení organismu. Dlouhodobé (skryté) překyselení je jednou z příčin osteoporózy a dalších nemocí.

Závislost na kávě (čokoládě, apod.)

Kofein je droga, při jejímž vysazení se mohou dostavit abstinenční příznaky (bolest hlavy, ospalost, vyčerpanost, nervozita, podrážděnost, deprese). Proto je vhodné dávku kofeinu postupně snižovat a nevysazovat najednou!

Závěr

Pití kávy je pro mnoho lidí příjemný relax. Vede však  k závislosti na kofeinu. Rovněž dochází k překyselení organismu, což může vézt např. k osteoporóze.

Odborníci doporučují šest a více šálků kávy jako prevenci před stařeckou demencí a Alzheimrem, na druhou stranu říkají, že více než pět šálků škodí srdci. 

 

Autor: Jiří Gavar

 

Konzultace s výživovým poradcem

Více informací

 

 

Další články magazínu

Magazín o hubnutí, zdravém životním stylu, zdraví a prevenci. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám poradíme. Také se můžete objednat na rozbor jídelníčku s osobní konzultaci.

Zkušenosti, rady a návody ...
#
Trampolína je skvělá zábava pro děti nebo výborný pomocník při hubnutí. Zahoďte stud a pojďte si zacvičit. Na trampolíně procvičíte i svaly, o kterých možná…
#
Uberte tempo, hlídejte si přísun tekutin, vyhýbejte se přímému slunci, používejte ochranu pokožky a hlavy. Přečtěte si konkrétní rady doporučované odborníky.
#
Pokud chcete mít krásnou figuru a zpomalit stárnutí, zařaďte pohyb do svých rituálů. Dozvíte se, co udělat pro ploché bříško, pevný zadeček a pevná ňadra.
#
Upečte si zdravého velikonočního beránka nebo se nechte inspirovat chutnými recepty. Připravte si zdravou svačinku nebo večeři z vajíček, aby se vám doma…
#
Chci zhubnout, co mám udělat jako krok č.1?
#
Dobře fungující imunitní systém ovlivňuje kvalitu našeho života a na druhé straně právě náš životní styl (co jíme, zda žijeme ve stresu, sportujeme, kde žijeme,…
#
Koukáte často do počítače? Obrázek monitoru ovlivňuje náš den i náladu... Motivujte se, inspirujte se, relaxujte, zpříjemněte si chvíle koukání do monitoru na…
#
Složení bylinného odtučňovacího čaje zajišťuje řadu významných funkcí od spalování tuků, odbourávání zadržené vody z těla (lymfatický systém), úpravy pitného…
#
Záznam pořadu "Dobré ráno" ze 7.1.2016, kde se řešily otázky zdravého hubnutí, která dieta je či není vhodná, atd. Hostem pořadu byl MUDr.Igor Bukovský, PhD.a…
#
Intoxikovaný organismus, nedostatek živin, hektický způsob života a stres. Tyto a další faktory ovlivňují náš imunitní systém a zdraví.
#
Těhotenství a přirozený porod hrají významnou úlohu v životě ženy i miminka. Jak se na toto období připravit a vše zdárně zvládnout si přiblížíme v následujícím…
#
Netradiční článek o aktivitách v přírodě … Chodíte rádi do přírody? Máte rádi procházky v lese, kolem řeky nebo jen tak přes louku?
#
Připravili jsme pro Vás řadu receptů nejen na hubnutí. V letním období můžeme využívat rozmanitost přírody, kdy ovoce i zelenina jsou krásně barevné a navíc…
#
Dětí s nadváhou a obézních stále přibývá. Díky špatným stravovacím návykům a nadváze trpí právě děti často nemocemi dospělých.
#
Jakých chyb se rodiče při přípravě svačin dopouštějí nejčastěji? Jak přimět dítě, aby jedlo zdravěji a kvalitněji? Jaké potraviny by se v jídelníčku u…
#
Fyzická aktivita byla dříve naprosto přirozená každému člověku, nyní v přetechnizovaném světě, bychom neměli na fyzickou aktivitu zapomínat. Významně ovlivňuje…
#
Překyselení organismu je jedna z hlavních příčin vzniku nemocí.
#
V Ostravě Mariánských Horách v současné době vrcholí přípravy nových prostor.
#
5 tipů na hubnutí. Vykročte tou správnou nohou, ale s úsměvem... (video)

Mohlo by Vás zajímat

Zdravé recepty
Bylinková studená mrkvová polévka. Ideální jídlo v letním období. Také je velmi výhodná tam, kde není možnost vařit, ale lze si jídlo připravit dopředu.
Drůbeží recepty přijdou vždy vhod. Připravili jsme pro Vás recept: Skořicové kuře
Při hubnutí jsou velmi oblíbené krabí tyčinky, pro svou jednoduchou přípravu.

Akce

Připravujeme...

Příběh