Těhotenství – příprava, porod, mateřství, kojení

Těhotenství a přirozený porod hrají významnou úlohu v životě ženy i miminka. Jak se na toto období připravit a vše zdárně zvládnout si přiblížíme v následujícím článku.

Pro zjednodušení si celé mateřství rozdělíme na čtyři oddíly.

 1. Příprava na těhotenství

 2. Těhotenství

 3. Porod a doba krátce po něm

 4. Mateřství

 

1) Příprava na těhotenství

V dnešní moderní době přistupujeme k těhotenství mnohem zodpovědněji, než tomu bylo v minulosti. Plánujeme. Plánujeme s ohledem na kariéru, ekonomické podmínky rodiny, sociální zázemí, atd. Také je třeba se připravit po stránce vědomostní. To, že dnes potraviny svou výživovou kvalitou nedostačují, není žádným tajemstvím. Přijímáme málo živin, mnoho kalorií a zanášíme organismus toxiny a těžkými kovy. Je proto velmi důležité se dovyživit a detoxikovat. V obou případech doporučuji obrátit se na odborníka (lékaře či výživového poradce). Jedná se o lidi, kteří těmto věcem rozumí a navrhnou řešení šité na míru. Doporučuji zvolit detoxikační metodu šetrnou a zároveň takovou, která umí uvolnit a odplavit těžké kovy z těla. Dále je velmi důležité odkyselení organismu. To vše u obou partnerů!


2) Těhotenství

Během těhotenství již detoxikace není vhodná! Důvodem je vyplavení toxických látek na úkor plodu. Během celého těhotenství dbáme na dostatečný přísun výživných látek. Důležitou složkou v jídelníčku by měla být především kyselina listová (pomáhá předcházet vrozeným vývojovým vadám – pomeranče, zelené potraviny jako jsou saláty, rukola, špenát,... Pozor na tepelnou úpravu. Tou se znehodnotí až 90% kyseliny listové), kostní minerály, vitamín D (příznivě ovlivňuje vývoj mozku a kvalitu pokožky - ořechy, semena, ryby).
V průběhu těhotenství je vhodné sledování pH organismu, optimální příjem tekutin. Zároveň platí pravidlo, vyhýbat se dráždivým jídlům.


Nejčastější problémy v těhotenství a co s nimi

 • Zvracení – pomůže vyhýbat se dráždivým jídlům a udržování pH organismu, používání bylinkových čajů podporujících zažívání.
 • Pálení žáhy – z počátku pomůže udržování pH organismu a vyhýbání se dráždivým jídlům a sladkostem. V pozdějším stadiu těhotenství se jedná o mechanickou záležitost, kdy rostoucí miminko tlačí na vnitřní orgány, v tomto případě se dá úpravou pH organismu nepříjemný projev pálení žáhy zmírnit, nikoli potlačit.
 • Nadýmání – pomůže vyhýbat se nadýmavým jídlům, při přetrvávajících potížích nám mohou být velkým pomocníkem Probiotické kultury.
 • Otoky – pomůže úprava pH organismu a optimální pitný režim, vhodný pohyb, odpočinek se zvednutýma nohama.
 • Křeče – pokud se jedná o křeče v počátku těhotenství, je důležité doplnit vhodné minerály. V pozdějším stádiu jsou křeče často způsobeny tím, že miminko tlačí na cévy v oblasti pánve. Tyto křeče se vyskytují hlavně v noci ve spánku nebo brzy po ránu. Pomáhají masáže nohou před spaním (lýtek i stehen).
 • Strie – základem jsou potraviny s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin (ořechy, semena, ryby). Důležité je vyživovat pokožku i vně, kvalitními mastnými krémy, které se dostanou i do hlubokých vrstev pokožky.
 • Křečové žíly – důležitý je pohyb, výživa zaměřená na cévy s vysokým podílem křemíku např. kopřivy, dále je vhodná pohanka, volba vhodných doplňků vnější i vnitřní péče s protizánětlivým účinkem.
 • Hemeroidy – základem prevence, kterou ovlivňuje pravidelné vylučování, pitný režim a vyladit můžeme použitím Probiotických kultur. V případě, že hemeroidy již máme, je vhodné použít přípravky na hojení ran např. z Aloe Vera.
 • Těhotenská cukrovka – důležitá je návštěva lékaře a dodržování předepsané diety.

3) Porod a doba krátce po něm

Základem je celková příprava počínaje detoxikací před otěhotněním, optimální výživou v průběhu těhotenství a zařazením vhodné pohybové aktivity viz. předporodní kurzy.
Podporujeme hojivost, laktaci a vyhýbáme se dráždivým jídlům, čerstvému pečivu.


4) Mateřství - kojení 

Pozor na bylinky typu Máta, protože potlačují laktaci. Vyhýbáme se i povzbuzujícím nápojům např. na bázi kofeinu. Dráždivá jídla, čerstvé pečivo a luštěniny raději nejíme. Významnou roli pro pohodlí maminky hraje hojení a relaxace. Je vhodné zvolit produkty vnější péče, které jsou s minimálním podílem parfemace, bez minerálních olejů a parabenů.

Dobře vyživená maminka se po porodu lépe hojí a má rovněž kvalitnější mateřské mléko, které přímo ovlivňuje zdraví a celkovou kondici a imunitu dítěte.

 

Konzultace s výživovým poradcem

Více informací

 

 

Další články magazínu

Magazín o hubnutí, zdravém životním stylu, zdraví a prevenci. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám poradíme. Také se můžete objednat na rozbor jídelníčku s osobní konzultaci.

Zkušenosti, rady a návody ...
#
Trampolína je skvělá zábava pro děti nebo výborný pomocník při hubnutí. Zahoďte stud a pojďte si zacvičit. Na trampolíně procvičíte i svaly, o kterých možná…
#
Uberte tempo, hlídejte si přísun tekutin, vyhýbejte se přímému slunci, používejte ochranu pokožky a hlavy. Přečtěte si konkrétní rady doporučované odborníky.
#
Pokud chcete mít krásnou figuru a zpomalit stárnutí, zařaďte pohyb do svých rituálů. Dozvíte se, co udělat pro ploché bříško, pevný zadeček a pevná ňadra.
#
Upečte si zdravého velikonočního beránka nebo se nechte inspirovat chutnými recepty. Připravte si zdravou svačinku nebo večeři z vajíček, aby se vám doma…
#
Chci zhubnout, co mám udělat jako krok č.1?
#
Dobře fungující imunitní systém ovlivňuje kvalitu našeho života a na druhé straně právě náš životní styl (co jíme, zda žijeme ve stresu, sportujeme, kde žijeme,…
#
Koukáte často do počítače? Obrázek monitoru ovlivňuje náš den i náladu... Motivujte se, inspirujte se, relaxujte, zpříjemněte si chvíle koukání do monitoru na…
#
Složení bylinného odtučňovacího čaje zajišťuje řadu významných funkcí od spalování tuků, odbourávání zadržené vody z těla (lymfatický systém), úpravy pitného…
#
Záznam pořadu "Dobré ráno" ze 7.1.2016, kde se řešily otázky zdravého hubnutí, která dieta je či není vhodná, atd. Hostem pořadu byl MUDr.Igor Bukovský, PhD.a…
#
Intoxikovaný organismus, nedostatek živin, hektický způsob života a stres. Tyto a další faktory ovlivňují náš imunitní systém a zdraví.
#
Těhotenství a přirozený porod hrají významnou úlohu v životě ženy i miminka. Jak se na toto období připravit a vše zdárně zvládnout si přiblížíme v následujícím…
#
Netradiční článek o aktivitách v přírodě … Chodíte rádi do přírody? Máte rádi procházky v lese, kolem řeky nebo jen tak přes louku?
#
Připravili jsme pro Vás řadu receptů nejen na hubnutí. V letním období můžeme využívat rozmanitost přírody, kdy ovoce i zelenina jsou krásně barevné a navíc…
#
Dětí s nadváhou a obézních stále přibývá. Díky špatným stravovacím návykům a nadváze trpí právě děti často nemocemi dospělých.
#
Jakých chyb se rodiče při přípravě svačin dopouštějí nejčastěji? Jak přimět dítě, aby jedlo zdravěji a kvalitněji? Jaké potraviny by se v jídelníčku u…
#
Fyzická aktivita byla dříve naprosto přirozená každému člověku, nyní v přetechnizovaném světě, bychom neměli na fyzickou aktivitu zapomínat. Významně ovlivňuje…
#
Překyselení organismu je jedna z hlavních příčin vzniku nemocí.
#
V Ostravě Mariánských Horách v současné době vrcholí přípravy nových prostor.
#
5 tipů na hubnutí. Vykročte tou správnou nohou, ale s úsměvem... (video)

Mohlo by Vás zajímat

Zdravé recepty
Rychlá odpolední svačinka. Vhodné na vyplnění prostoru, když se nemůžete dočkat večeře.
Klasické jídlo pro letní období. Grilovaná ryba je výborná s kouskem celozrnného pečiva.
Teplá zeleninová večeře. Připravili jsme pro Vás bezmasý recept, chutný a rychlý.

Akce

Připravujeme...

Příběh