Těhotenství – příprava, porod, mateřství, kojení

Těhotenství a přirozený porod hrají významnou úlohu v životě ženy i miminka. Jak se na toto období připravit a vše zdárně zvládnout si přiblížíme v následujícím článku.

Pro zjednodušení si celé mateřství rozdělíme na čtyři oddíly.

 1. Příprava na těhotenství

 2. Těhotenství

 3. Porod a doba krátce po něm

 4. Mateřství

 

1) Příprava na těhotenství

V dnešní moderní době přistupujeme k těhotenství mnohem zodpovědněji, než tomu bylo v minulosti. Plánujeme. Plánujeme s ohledem na kariéru, ekonomické podmínky rodiny, sociální zázemí, atd. Také je třeba se připravit po stránce vědomostní. To, že dnes potraviny svou výživovou kvalitou nedostačují, není žádným tajemstvím. Přijímáme málo živin, mnoho kalorií a zanášíme organismus toxiny a těžkými kovy. Je proto velmi důležité se dovyživit a detoxikovat. V obou případech doporučuji obrátit se na odborníka (lékaře či výživového poradce). Jedná se o lidi, kteří těmto věcem rozumí a navrhnou řešení šité na míru. Doporučuji zvolit detoxikační metodu šetrnou a zároveň takovou, která umí uvolnit a odplavit těžké kovy z těla. Dále je velmi důležité odkyselení organismu. To vše u obou partnerů!


2) Těhotenství

Během těhotenství již detoxikace není vhodná! Důvodem je vyplavení toxických látek na úkor plodu. Během celého těhotenství dbáme na dostatečný přísun výživných látek. Důležitou složkou v jídelníčku by měla být především kyselina listová (pomáhá předcházet vrozeným vývojovým vadám – pomeranče, zelené potraviny jako jsou saláty, rukola, špenát,... Pozor na tepelnou úpravu. Tou se znehodnotí až 90% kyseliny listové), kostní minerály, vitamín D (příznivě ovlivňuje vývoj mozku a kvalitu pokožky - ořechy, semena, ryby).
V průběhu těhotenství je vhodné sledování pH organismu, optimální příjem tekutin. Zároveň platí pravidlo, vyhýbat se dráždivým jídlům.


Nejčastější problémy v těhotenství a co s nimi

 • Zvracení – pomůže vyhýbat se dráždivým jídlům a udržování pH organismu, používání bylinkových čajů podporujících zažívání.
 • Pálení žáhy – z počátku pomůže udržování pH organismu a vyhýbání se dráždivým jídlům a sladkostem. V pozdějším stadiu těhotenství se jedná o mechanickou záležitost, kdy rostoucí miminko tlačí na vnitřní orgány, v tomto případě se dá úpravou pH organismu nepříjemný projev pálení žáhy zmírnit, nikoli potlačit.
 • Nadýmání – pomůže vyhýbat se nadýmavým jídlům, při přetrvávajících potížích nám mohou být velkým pomocníkem Probiotické kultury.
 • Otoky – pomůže úprava pH organismu a optimální pitný režim, vhodný pohyb, odpočinek se zvednutýma nohama.
 • Křeče – pokud se jedná o křeče v počátku těhotenství, je důležité doplnit vhodné minerály. V pozdějším stádiu jsou křeče často způsobeny tím, že miminko tlačí na cévy v oblasti pánve. Tyto křeče se vyskytují hlavně v noci ve spánku nebo brzy po ránu. Pomáhají masáže nohou před spaním (lýtek i stehen).
 • Strie – základem jsou potraviny s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin (ořechy, semena, ryby). Důležité je vyživovat pokožku i vně, kvalitními mastnými krémy, které se dostanou i do hlubokých vrstev pokožky.
 • Křečové žíly – důležitý je pohyb, výživa zaměřená na cévy s vysokým podílem křemíku např. kopřivy, dále je vhodná pohanka, volba vhodných doplňků vnější i vnitřní péče s protizánětlivým účinkem.
 • Hemeroidy – základem prevence, kterou ovlivňuje pravidelné vylučování, pitný režim a vyladit můžeme použitím Probiotických kultur. V případě, že hemeroidy již máme, je vhodné použít přípravky na hojení ran např. z Aloe Vera.
 • Těhotenská cukrovka – důležitá je návštěva lékaře a dodržování předepsané diety.

3) Porod a doba krátce po něm

Základem je celková příprava počínaje detoxikací před otěhotněním, optimální výživou v průběhu těhotenství a zařazením vhodné pohybové aktivity viz. předporodní kurzy.
Podporujeme hojivost, laktaci a vyhýbáme se dráždivým jídlům, čerstvému pečivu.


4) Mateřství - kojení 

Pozor na bylinky typu Máta, protože potlačují laktaci. Vyhýbáme se i povzbuzujícím nápojům např. na bázi kofeinu. Dráždivá jídla, čerstvé pečivo a luštěniny raději nejíme. Významnou roli pro pohodlí maminky hraje hojení a relaxace. Je vhodné zvolit produkty vnější péče, které jsou s minimálním podílem parfemace, bez minerálních olejů a parabenů.

Dobře vyživená maminka se po porodu lépe hojí a má rovněž kvalitnější mateřské mléko, které přímo ovlivňuje zdraví a celkovou kondici a imunitu dítěte.

 

Konzultace s výživovým poradcem

Více informací

 

 

Další články magazínu

Magazín o hubnutí, zdravém životním stylu, zdraví a prevenci. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám poradíme. Také se můžete objednat na rozbor jídelníčku s osobní konzultaci.

Zkušenosti, rady a návody ...
#
MÁK = SKVĚLÝ ZDROJ VÁPNÍKU, BÍLKOVIN A VLÁKNINY… Bílkoviny z máku poslouží jako základní stavební kámen pro naše tkáně a svaly. Vláknina potěší naše střeva a…
#
Každých 10 let se náš organismus zanáší jedním až půldruhým kilogramem toxických látek!
#
Hodně štěstí při hubnutí, pevné zdraví a osobní pohody v novém roce Vám přejí Jiří Gavar  výživový poradce a MUDr. Iva Macháčková - celostní medicína.
#
Mnoho lidí usiluje o změnu, často jim však předsevzetí nevydrží déle než 14 dní, pojďme se podívat proč.
#
Kořen pampelišky je podle kanadských vědců silnější než chemoterapie. Vědci zjistili, že kořen pampelišky dokáže usmrtit rakovinné buňky bez toho, aby poškodil…
#
Trampolína je skvělá zábava pro děti nebo výborný pomocník při hubnutí. Zahoďte stud a pojďte si zacvičit. Na trampolíně procvičíte i svaly, o kterých možná…
#
Uberte tempo, hlídejte si přísun tekutin, vyhýbejte se přímému slunci, používejte ochranu pokožky a hlavy. Přečtěte si konkrétní rady doporučované odborníky.
#
Pokud chcete mít krásnou figuru a zpomalit stárnutí, zařaďte pohyb do svých rituálů. Dozvíte se, co udělat pro ploché bříško, pevný zadeček a pevná ňadra.
#
Upečte si zdravého velikonočního beránka nebo se nechte inspirovat chutnými recepty. Připravte si zdravou svačinku nebo večeři z vajíček, aby se vám doma…
#
Chci zhubnout, co mám udělat jako krok č.1?

Mohlo by Vás zajímat

Zdravé recepty
Lehká dietní večeře z cukety Vás jistě potěší.
Recept: Dušená rajčata plněná masem. Tip na večerní jídlo.
Oblíbená kombinace drůbežího masa a špenátu potěší téměř každého.

Akce

Připravujeme...

Příběh