Tepová frekvence a fyzická aktivita

Fyzická aktivita byla dříve naprosto přirozená každému člověku, nyní v přetechnizovaném světě, bychom neměli na fyzickou aktivitu zapomínat. Významně ovlivňuje psychickou kondici a je základním atributem pevného zdraví. Důležitou roli, hraje i správné tempo, tzn. tepová frekvence.

Fyzická aktivita nemusí nutně souviset s upoceným tričkem a návštěvou fitcentra. Někteří lidé si právě tyto sportovní aktivity nemohou dovolit. 

 

Vyberte si sportovní aktivitu, která Vás bude bavit a dá se provozovat 2-3x týdně. Aktivity můžete i vzájemně kombinovat. V letním období může být zajímavá kombinace jízda na kole a plavání. Během jízdy na kole procvičíte dolní partie a ve vodě protáhnete vrchní partie. Během cvičení se soustřeďte na pravidelnost dýchání a průběžně doplňujte tekutiny. Ideální tekutinou je čistá neperlivá voda. Najděte si vhodného týmového partnera, který Vás podpoří a bude s Vámi rád sportovat. Zvykejte si na fyzickou aktivitu postupně a obtížnost a dobu navyšujte pomalu.

 

Výhody fyzické aktivity

 • Pozitivně ovlivňuje psychickou kondici a dobrou náladu
 • Působí jako prevence před důsledky stresu a vyčerpáním
 • Redukuje riziko vzniku onemocnění srdce a cév
 • Zlepšuje svalový profil
 • Snižuje tlak krve
 • Zabraňuje vzniku osteoporózy
 • Vyšší energetický výdej je vhodný především při hubnutí
 • Působí preventivně před vznikem obezity
 • Snižuje hladinu glykemie a zlepšuje hospodaření s cukrem, působí preventivně před vznikem diabetu II. typu
 • Pravidelně trénované tělo je otužilejší a méně náchylné k nemocem

Na co si dát pozor

 • Vhodný výběr fyzické aktivity s ohledem na aktuální potřeby, zdatnost a zdravotní stav
 • Dostatečnou regeneraci před a po sportovní aktivitě (předejdeme tak chronickým zraněním a úrazům)
 • Vhodné sportovní vybavení, zejména pohodlný oděv a obuv
 • Vhodné prostředí (běh na tvrdé asfaltové cestě mezi výfukovými plyny nahraďte během na polní cestičce, v lese nebo na speciálním povrchu na stadiónu)
 • Na kontrolu tepové frekvence
 • Na přetrénování (začátečníci rádi přeceňují své síly)
 • Pravidelné dýchání

Tepová frekvence

Tepová frekvence udává počet tepů srdce za minutu. Při větší fyzické námaze bývá tep vyšší. U trénovaných osob se tepová frekvence, v závislost na zátěži nezvedá tak, jako u rekreačního sportovce. Prvním příznakem vysokého pulsu bývá zadýchávání se.

 

Jak zjistit tep

Kontrolu tepu můžete provádět sami přiložením prostředníčku a ukazováčku na tepnu zápěstí druhé ruky (neprovádějte kontrolu palcem). Sledujte hodinky a počítejte po dobu patnácti sekund. Výsledek vynásobte čtyřmi a okamžitě víte, jak na tom jste. Dnes již můžeme měřit tep i díky speciálním hodinkám s čidlem, které si připneme přes hrudník nebo klipem, který se cvakne na palec nebo ucho, při tréningu na rotopedu.

 

Intenzitou fyzické aktivity se dostáváme na určitou úroveň tepové frekvence. Podle toho zda chcete hubnout, spalovat tuky, trénovat silově nebo vytrvalostně. Proto si vyberte rozmezí tepové frekvence z následující tabulky a podle vzorečku propočítejte dle vlastních potřeb.

 

Tabulka rozsahu tepové frekvence (pulsu)

Výpočet tepové frekvence
220 – věk = 100% tepové frekvence.

Podle požadovaného efektu pak pracujeme v určitém pásmu.

 

Příklad výpočtu pro spalování tuku

(Modelová situace pro pana Petra)

Petr chce spalovat tuk, je mu 50 let, není zvyklý sportovat

220 -50 = 170 tepů za minut (což je 100%)

Ideální rozmezí pro spalování tuků je mezi 60 až 70%.

Výpočet rozmezí

170 x 0,6 = 102 spodní hranice

170 x 0,7 = 119 horní hranice

 

Petr by tedy měl při sportu udržovat tepovou frekvenci mezi 102 až 119 tepy za minutu, v tomto rozmezí bude účinně spalovat tuky a tím i hubnout.

Pokud je Petr sportovní začátečník, zjistí, že již při pomalé chůzi dosahuje hodnot pulsu okolo  120. Pravidelným tréningem bude Petr moci přidat vyšší tempo, aniž by se mu drasticky zvýšil puls. 

Chcete vědět víc? Zeptejte se nás!

Konzultace s výživovým poradcem

Více informací

 

 

Další články magazínu

Magazín o hubnutí, zdravém životním stylu, zdraví a prevenci. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám poradíme. Také se můžete objednat na rozbor jídelníčku s osobní konzultaci.

Zkušenosti, rady a návody ...
#
Trampolína je skvělá zábava pro děti nebo výborný pomocník při hubnutí. Zahoďte stud a pojďte si zacvičit. Na trampolíně procvičíte i svaly, o kterých možná…
#
Uberte tempo, hlídejte si přísun tekutin, vyhýbejte se přímému slunci, používejte ochranu pokožky a hlavy. Přečtěte si konkrétní rady doporučované odborníky.
#
Pokud chcete mít krásnou figuru a zpomalit stárnutí, zařaďte pohyb do svých rituálů. Dozvíte se, co udělat pro ploché bříško, pevný zadeček a pevná ňadra.
#
Upečte si zdravého velikonočního beránka nebo se nechte inspirovat chutnými recepty. Připravte si zdravou svačinku nebo večeři z vajíček, aby se vám doma…
#
Chci zhubnout, co mám udělat jako krok č.1?
#
Dobře fungující imunitní systém ovlivňuje kvalitu našeho života a na druhé straně právě náš životní styl (co jíme, zda žijeme ve stresu, sportujeme, kde žijeme,…
#
Koukáte často do počítače? Obrázek monitoru ovlivňuje náš den i náladu... Motivujte se, inspirujte se, relaxujte, zpříjemněte si chvíle koukání do monitoru na…
#
Složení bylinného odtučňovacího čaje zajišťuje řadu významných funkcí od spalování tuků, odbourávání zadržené vody z těla (lymfatický systém), úpravy pitného…
#
Záznam pořadu "Dobré ráno" ze 7.1.2016, kde se řešily otázky zdravého hubnutí, která dieta je či není vhodná, atd. Hostem pořadu byl MUDr.Igor Bukovský, PhD.a…
#
Intoxikovaný organismus, nedostatek živin, hektický způsob života a stres. Tyto a další faktory ovlivňují náš imunitní systém a zdraví.
#
Těhotenství a přirozený porod hrají významnou úlohu v životě ženy i miminka. Jak se na toto období připravit a vše zdárně zvládnout si přiblížíme v následujícím…
#
Netradiční článek o aktivitách v přírodě … Chodíte rádi do přírody? Máte rádi procházky v lese, kolem řeky nebo jen tak přes louku?
#
Připravili jsme pro Vás řadu receptů nejen na hubnutí. V letním období můžeme využívat rozmanitost přírody, kdy ovoce i zelenina jsou krásně barevné a navíc…
#
Dětí s nadváhou a obézních stále přibývá. Díky špatným stravovacím návykům a nadváze trpí právě děti často nemocemi dospělých.
#
Jakých chyb se rodiče při přípravě svačin dopouštějí nejčastěji? Jak přimět dítě, aby jedlo zdravěji a kvalitněji? Jaké potraviny by se v jídelníčku u…
#
Fyzická aktivita byla dříve naprosto přirozená každému člověku, nyní v přetechnizovaném světě, bychom neměli na fyzickou aktivitu zapomínat. Významně ovlivňuje…
#
Překyselení organismu je jedna z hlavních příčin vzniku nemocí.
#
V Ostravě Mariánských Horách v současné době vrcholí přípravy nových prostor.
#
5 tipů na hubnutí. Vykročte tou správnou nohou, ale s úsměvem... (video)

Mohlo by Vás zajímat

Zdravé recepty
Vyzkoušejte lehké jídlo na hubnutí s nádechem Itálie.
Netradiční kombinace.
Recepty: boršč s lilkem. Lehká zeleninová polévka z červené řepy, lilku a celeru.

Akce

Připravujeme...

Příběh